NAČÍTAVAM...

Čo treba vedieť o fotovoltike?

Typy fotovoltických elektrární

Existujú tri typy fotovoltických sústav určených k výrobe elektrickej energie. Každá z nich má svoje prednosti a výhody pre používateľov.

On-Grid

Off-grid

Hybrid

Štandardná fotovoltická elektráreň (FVE) ON-GRID

Štandardná fotovoltická elektráreň (FVE) ON-GRI

vyrába elektrickú energiu z fotovoltického systému pripojeného k verejnej distribučnej sieti. Energia sa neskladuje v batériách a nie je prenositeľná na iné miesto. Energia sa spotrebuje ihneď alebo sa odosiela do siete.
Výhodou klasickej solárnej elektrárne je otestovaná technológia a nízka potreba údržby. Panelové riešenie s meničom a ochranou sa vyznačuje jednoduchosťou a panelová životnosť je približne 25 rokov.
Štandardná fotovoltická elektráreň (FVE) ON-GRID

Ostrovná elektráreň OFF-GRID

Ostrová elektráreň kumuluje energiu do batérií, čím poskytuje energetickú nezávislosť. Je praktická pre objekty bez klasického pripojenia k sieti alebo v prípade, že jeho zabezpečenie by bolo príliš nákladné. Ostrovový systém, označovaný ako off-grid, umožňuje obstaranie elektrárne aj tam, kde existuje prípojka, ale elektráreň do nej nie je pripojená, čo znamená, že netreba žiadne schvaľovanie distribútorom štandardného elektrického prúdu.
Ostrovná elektráreň je preto vhodná nielen ako záložný zdroj, ale aj pre kapacitne náročnejších spotrebiteľov.
Hybridná fotovoltická elektráreň (grid interactive)

Hybridná fotovoltická elektráreň GRID-INTERACTIVE

Hybridné FV systémy sú ideálne pre miesta s dostupnou elektrickou sieťou, kde solárna energia pokrýva až 100% spotreby, a prebytok sa môže dodávať do distribučnej sústavy. Tieto systémy umožňujú fungovanie v režime on-grid a off-grid vďaka hybridnému inteligentnému meniču, ktorý efektívne riadi tok energie a presmerováva ju do energeticky náročných spotrebičov.
Toto riešenie predstavuje najekonomickejšiu voľbu pre užívateľov, ktorí chcú byť nezávislí na zvyšujúcich sa nákladoch na elektrinu a výpadkoch elektrickej siete.

Často kladené otázky na tému fotovoltika a všetko, čo ste kedy chceli vedieť o solárnych paneloch

  • Čo je to fotovoltický solárny panel?
    Fotovoltický panel je ploché pasívne zariadenie, ktoré svojim povrchom prijíma slnečné žiarenie a vďaka fotovoltickému javu mení svetlo na elektrinu. Elektrina je zo solárneho panelu odvádzaná káblami pre účely ďalšieho využitia - napájanie spotrebičov, nabíjanie akumulátora alebo dodávky elektrickej energie do siete.
  • Čo znamená jednotka výkonu Wp (Watt peak)?
    Špičkový elektrický výkon panelov je udávaný v jednotkách Watt peak (Wp) alebo kilowattoch peak (kWp). Ide o špičkový (peak) výkon solárneho panelu pri tzv. Štandardnom teste. Štandardné test (STC) sa vykonáva zdrojom svetla pri energii ožiarenia 1000 W / m2 a teplote 25 ° C. Panel dáva špičkový elektrický výkon uvedený na štítku pri osvite, ktorý zodpovedá priamemu ožiareniu pri jasnom dni bez mrakov.
  • Aké sú typy fotovoltických panelov?
    Panely sa rozdeľujú podľa technológie výroby článkov na monokryštalické, polykryštalické a tenkovrstvé. Kým mono a polykryštalické panely sú vyrobené z kremíka, tenkovrstvé panely môžu byť vyrobené z rôznych materiálov (amorfný kremík, mikrokryštalický kremík, síra, CIGS, CdTe, organické látky atď).
  • Čo je to solárny menič alebo striedač?
    Solárny striedač (menič) je zariadenie, ktoré premieňa jednosmerný prúd z fotovoltických panelov na striedavý prúd, ktorý potom dodáva do elektrických rozvodov domu alebo do distribučnej siete. Striedač je srdce každej solárne elektrárne, ktoré riadi výrobu energie zo solárnych panelov a zároveň monitoruje napätie a frekvenciu v sieti. Bez striedača (meniča) by nebolo možné energiu zo solárnych panelov využívať v rozvodoch so striedavým prúdom.
  • Koľko energie vyrobí fotovoltický panel?
    1 kWp v našich podmienkach dodá do siete za rok cca 980 kWh elektrickej energie. Táto hodnota môže byť vyššia až o 10% vďaka vyššej nadmorskej výške alebo geografickej polohe. Ideálne orientované panely na južnom slovensku môžu dosahovať hodnoty nad 1000 kWh / kWp. Najväčší podiel energie vyrobí solárny panel počas letných mesiacov, kedy je intenzita slnečného žiarenia najväčšia a dni najdlhšie. Naopak najmenej energie vyrobí fotovoltický panel počas zimy, kedy sú klimatické podmienky na výrobu najhoršie.
  • Je fotovoltika vhodná pre podmienky v SR?
    Fotovoltika je dnes aj v našich klimatických podmienkach výhodným spôsobom výroby elektriny pre domácnosti i priemysel. Do budúcnosti sa ďalej bude cena panelov znižovať a ich účinnosť zvyšovať. Bude sa ďalej zvyšovať výhodnosť obstarania solárnych panelov. Aj bez akejkoľvek dotačné podpory je možné v našich podmienkach vďaka úsporám energie dosiahnuť 8 až 10-ročnú návratnosť investície do fotovoltickej elektrárne.
  • Aká plocha solárnych panelov je potrebné na výkon 1 kWp?
    1 kWp zaberie približne 6,5 až 7 metrov štvorcových panelov (kremíkový mono alebo polykryštál), prípadne 10 až 16 metrov štvorcových u amorfného kremíka alebo u rôznych alternatívnych tenkovrstevných technológií.
  • Aká je životnosť fotovoltických panelov?
    Výrobcovia udávajú životnosť fotovoltických systémov dlhšia ako 30 rokov. Účinnosť FV panelov sa v priebehu ich životnosti môže znižovať, výrobcovia však výkonnostný zárukou garantujú 90% účinnosť po 12 rokoch a 80% účinnosť panelu po 25 rokoch. Klasická záruka proti výrobným chybám panelov sa u jednotlivých výrobcov pohybuje od 5 do 10 rokov.
  • Aký je optimálny sklon a orientácia solárnych panelov?
    Ideálne orientácia pre maximálny energetický výnos je priamy juh, alebo pri orientácii juho-východ až juho-západ. Počas letných mesiacov je slnko vysoko a na Zem dopadá 75% celoročného žiarenia. Ideálny sklon panelov je preto 35 °. Pre optimálne celoročné využitie solárnych panelov v ostrovných alebo hybridných systémoch je ideálny sklon panelov 45 °.
  • Potrebujú fotovoltické panely priame slnečné žiarenie?
    Ideálne podmienky pre výrobu elektriny sú za priameho slnečného žiarenia pri bezoblačnej oblohe. Pri oblačnosti klesá výnos približne na 1/2 a pri silno zatiahnutej oblohe až na 1/10 maximálnych hodnôt.
  • Aké sú hlavné súčasti solárneho systému?
    Solárny systém musí obsahovať solárne panely, zabezpečenie proti úderu blesku a kabeláž. V systémoch pripojených na sieť je nutný menič (striedač) napätia. Menič môže mať jednofázový výstup 230V alebo trojfázový výstup 400V. Ďalšou súčasťou sieťových systémov sú ističe a elektromery pre evidenciu vyrobenej a dodanej elektriny. Súčasťou FVE môžu byť aj batérie pre ukladanie energie neskoršieho využitie. U ostrovných systémov je nutnou súčasťou regulátor dobíjania batérií a samotnej batérie.
  • Potrebujem k solárnemu systému aj akumulátory?
    Akumulátory sú potrebné u ostrovných fotovoltických systémov a u hybridných (grid free) systémov. Plnia funkciu zásobníka, kam sa ukladajú prebytky energie, ktoré sa využívajú počas noci alebo keď nie je dostatok slnečného žiarenia. Klasické fotovoltické elektrárne pripojené na sieť akumulátory nepotrebujú. Ako akumulátor je využívaná distribučná sieť, kam sú dodávané nespotrebované prebytky výroby a odkiaľ sa energia odoberá počas noci.
  • Musia sa solárne panely umývať alebo čistiť?
    Solárne panely sú odolné proti vplyvom počasia a majú samočistiacu schopnosť - panely sú obmývané dažďom. Prach na paneloch za bežných podmienok spôsobuje stratu výkonu v jednotkách percent. Sneh z panelov sám veľmi rýchlo zíde, pretože povrch panelov je sklo. Dlhodobé usadzovaniu nečistôt v krajoch panelov môže byť problémom u panelov inštalovaných v menšom sklone než 10 °.
  • Sú fotovoltické panely odolné proti krupobitiu?
    Výrobca panelov samozrejme počíta s tým, že bude panel celoročne vystavený vplyvom počasia. Panely bez problémov prežijú bežné krúpy, výrobcovia testujú panely na zásahy ľadovými krúpami s priemerom 25mm a rýchlosti 80km / h. Panely musia byť vybavené špeciálnym tvrdeným sklom. Následky extrémnych prejavov počasia by potom malo riešiť vhodné poistenie.
  • Kam možno fotovoltické panely umiestniť?
    Možno využiť ploché strechy, šikmé strechy akéhokoľvek sklonu alebo orientácie alebo aj pozemky. Strecha môže mať akúkoľvek strešnú krytinu, na všetky typy striech existuje špecifický upevňovací systém. Panely možno integrovať do strechy, fotovoltické panely potom plnia aj funkciu strešnej krytiny. Rôzne varianty montáže panelov sa môžu líšiť cenovo, montáž nad strešnú krytinu je spravidla lacnejšia ako integrácia do strechy. Solárne panely možno inštalovať aj na pozemkoch, avšak inštalácia na strechách je spravidla lacnejšia, panely nezaberajú cennú pôdu a neprekážajú.
  • Oplatí sa obstaranie fotovoltických panelov?
    Inštalácia fotovoltických panelov sa oplatí vždy tam, kde je vysoká spotreba elektriny, teda veľký potenciál pre úspory elektriny. Najvýhodnejšie inštalácie fotovoltických panelov sú tam, kde sa drvivá väčšina energie ihneď spotrebuje priamo v mieste výroby a len minimum energie je dodané do distribučnej siete. Inštalácia ostrovných systémov sa oplatí tam, kde je zriadenie elektrickej prípojky príliš nákladné.
  • Je možné slnečnú elektráreň poistiť?
    Áno, slnečné elektrárne je možné bez problémov poistiť proti živelným pohromám, vandalizmu, krádeži alebo stratám spôsobeným výpadkom výroby. Elektrárne na strechách budov sa spravidla zahŕňajú do živelnej poistky celej budovy, čo je najvýhodnejšie. Je možné fotovoltickú elektráreň poistiť aj zvlášť. To sa uplatňuje predovšetkým vtedy, keď majiteľ strechy a majiteľ solárneho systému sú dve rôzne osoby.

Kontaktujte nás teraz

Napíšte nám o nezáväznú konzultáciu, sme tu, aby sme zodpovedali akékoľvek otázky týkajúce sa bývania v inteligentnom dome.